ЕРТ: Нова демократија во просек има за 6,5 отсто повисок рејтинг од СИРИЗА

Грчката владејачка партија Нова Демократија во просек има предност од 6,5 отсто пред опозициската СИРИЗА, согласно анализата на последните анкети во земјата, направена и објавена од грчката државна телевизија ЕРТ.

ЕРТ ги анализира резултатите од осум истражувања на јавното мислење спроведени од почетокот на годинава, а според кои Нова демократија, од анкетираните, добива, во просек, 30,9 отсто, СИРИЗА 24,4 проценти, а ПАСОК е на третата позиција со 10,4 отсто.

Целта на истражувањето, според раководителот Панајотис Кустенис, била да се долови сликата од анкетите спроведени на почетокот на 2023 година и строго во однос на тоа за кого би гласале анкетираните на следните избори.  (МИА)

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *