[ФОТО] Хорор во Загреб: Маж се полеа со бензин и се запали пред зградата на хрватската Влада

Околу 9 часот и 40 минути пред оградата на јужната страна на плоштадот Свети Марко во Загреб, пред зградата на хрватската Влада, непознато лице се полило со бензин и се самозапалило, ја објави Индекс потврдата од загрепската полиција.

Неофицијално се дознава дека маж се самозапалил, при што се здобил со тешки изгореници. Тој сè уште бил жив кога пристигнала итната помош.

Сведок: Беше расеан

Сведок на настано за „Јутарњи лист“ изјави дека видел човек како се полева со течност во непосредна близина на зградата на Владата и бил видно растроен.

За овој потег многу брзо било известено обезбедувањето. Пред да тргнат кон него, човекот веќе бил зафатен од пламен.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ