Грција: Автомобил со мигранти предизвикал сообраќајна несреќа со шестмина загинати

Во сообраќајна несреќа во североисточниот дел на Грција во близина на градот Александруполи, животот го загубија шест лица, откако автомобил со нелегални мигранти за да ѝ побегне на полицијата возел во спротивна насока и се судрил со патничко возило, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што соопштија од грчката полиција, автомобилот што ја предизвика несреќата, не застанал на знак на полицијата и во обид да избега ја зголемил брзината и влегол во спротивна насока на автопатот Егнатиа во делот меѓу градовите Александруполи и Комотини по што директно се судрил со автомобил со кој управувал 46-годишен Грк.

Судирот бил трагичен за двајцата возачи и било откриено дека во првиот автомобил се пренесувале десет нелегални мигранти, а возачот веројатно бил криумчар.

Освен двајцата возачи, животот го загубиле и четиворица од нелегалните мигранти, а другите шестмина мигранти со повреди биле пренесени во болницата во Александруполи.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *