Ѓукановиќ: ТВ дуелот со Мандиќ ќе им помогне на граѓаните да го изберат патот

Претседателскиот кандидат на Демократската партија на социјалистите (ДПС) Мило Ѓукановиќ синоќа соопшти дека прифатил ТВ дуел со кандидатот на Демократскиот фронт (ДФ) Андрија Мандиќ, бидејќи тоа е можност да и „помогне“ на црногорската јавност со поголема сигурност да го избере својот пат и поглед кон иднината.

Претседателските избори во Црна Гора ќе се одржат на 19 март, а Ѓукановиќ и Мандиќ се двајца од седумте кандидати и единствените кои директно ќе се соочат еден со друг. Интервјуата на сите кандидати ги организира јавниот сервис РТ Црна Гора, а првото беше организирано во четвртокот, на 9 март.

Телевизискиот дуел е договорен и ќе се емитува в четврток на 16 март, истовремено на две телевизии, Прва ТВ и Телевизија Е, а ќе ја водат двајца новинари.

Предизборните анкети покажуваат дека Црна Гора нема да добие претседател на 19 март, туку дека тоа ќе се случи во вториот круг на 2 април.

Анкетите му даваат значајна предност на Ѓукановиќ во првиот круг во однос на другите кандидати, но недоволна за победа. Покрај Ѓукановиќ, кандидати за вториот круг се Мандиќ и лидерите на Движењето Европа сега Јаков Милатовиќ и лидерот на демократите Алекса Бечиќ.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *