Ѓукановиќ: Уверен сум дека ќе победам на изборите, без оглед на излезноста

Претседателскиот кандидат на Демократската партија на социјалистите, Мило Ѓукановиќ синоќа изјави дека е уверен оти ќе победи во вториот круг од изборите на 2 април, без оглед на тоа колкава ќе биде излезноста и оцени дека Србија и Русија продолжуваат да се мешаат во изборните процеси и внатрешните политички состојби во Црна Гора.

Гостувајќи на РТЦГ, Ѓукановиќ рече дека пред изборите било јасно дека победникот ќе се одлучува во вториот круг.

Тој порача дека Црна Гора в недела не избира меѓу двајца кандидати, туку пат кон иднината и додаде дека гласот за него е глас за континуитет.

Потенцира дека неговиот противкандидат Јаков Милатовиќ ја персонифицира политиката на „Отворен Балкан“ и потсети дека за таа иницијатива секогаш зборувал „како за предворје на српскиот свет“.

На прашањето дали и тој изјавата на шефот на хрватската дипломатија Гордан Грлиќ Радман дека Хрватите во Црна Гора треба да гласаат за него, ја сфаќа како мешање во внатрешните работи на Црна Гора, Ѓукановиќ рече дека тоа не го смета за мешање, бидејќи постапувањето на Србија и Русија не може да се стави на исто ниво со изјавата на хрватскиот министер.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *