Изборен молк во Црна Гора во пресрет на утрешните претседателски избори

Во пресрет на утрешните избори за претседател на Црна Гора, на кои ќе учествуваат седум кандидати, од полноќ е на сила изборен молк.

На изборите ќе учествуваат кандидатите на Демократската партија на социјалистите (ДПС) Мило Ѓукановиќ, Демократскиот фронт (ДФ) Андрија Мандиќ, демократот Алекса Бечиќ, Движењето Европа сега (ПЕС) Јаков Милатовиќ, лидерот на Обединета Црна Гора (УЦГ) Горан Даниловиќ, пратеничката на Социјалдемократската партијата Драгиња Вуксановиќ Станковиќ (СДП) и инфлуенсерот Јован Радуловиќ.

Право на глас на претседателските избори имаат 542.154 граѓани. Избирачките места ќе бидат отворени од 7 до 20 часот.

Претседателските избори на 19 март ќе бидат четврти од независноста и осми од воведувањето на повеќепартискиот систем.

Доколку граѓаните не изберат претседател в недела, вториот круг ќе се одржи на 2 април.

Претседателот се избира на пет години.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *