Кривично се гонат уште три лица за железничката несреќа во Грција

Уште три лица вработени во грчката железница, се гонат кривично за несреќата со 57 загинати, објави онлајн изданието на весникот „Катимерини“.

Според истите информации покрената е постапка против инспекторот на железницата, поради тоа што го ставил ноќна смена сега веќе уапсениот шеф на станицата и уште двајца шефови на станицата во Лариса кои требало да бидат присутни до 23 часот, но си заминале порано.

Тројцата, се товарат за нарушување на безбедноста на превозот, што е кривично дело казниво со касна затвор од десет години до доживотна казна, како и за убиство од небрежност.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *