Курти за Еуроактив: Договорот меѓу Приштина и Белград е можен до крајот на годината

Косовскиот премиер, Албин Курти, денеска за Еуроактив во Брисел изјави дека до крајот на оваа година е можен договор меѓу Белград и Приштина.

Пред средбата во Брисел, Курти кажа дека Белград и Приштина имаат за цел годинава да склучат важен договор за нормализација на односите и дека тој нема да биде гладок и покрај зголемениот ангажман на Западот.

-Ни треба нормализација на односите, а тоа може да се постигне со взаемно признавање како централен дел на договорот, рече Курти и наведе дека Белград е категоричен дека нема формално да ја признае независноста на Косово, но дека, според него, „може да се договори за ’де факто“ признавање“.

Кажа и дека тоа што остана да се преговара нема да биде воопшто лесно, а тоа се механизмот за имплементација, меѓународните гаранции и временскиот редослед на потезите, што, како и кога.

Говорејќи за формирањето на Заедницата на српските општини, Курти тврди дека српскиот претседател Александар Вучиќ „се уште бара територијален етнонационализам“.

„Во суштина тој би ја користел Заедницата на српски општини како нова Република Српска. Од друга страна, се надевам дека кога ќе ги отвориме преговорите, потпирајќи се на предлогот на ЕУ, ќе ја зголемиме довербата, бидејќи договорите не можат да се спроведат ако нема доверба, затоа ни треба одредено ниво на искреност“, рече Курти.

Според косовскиот премиер, потпишувањето на договорот и неговото спроведување на Балканот се две различни планети и треба да се „донесат на ист континент“.

„Србија не примени две третини од договорите потпишани во Брисел во претходните децении“, тврди Курти.

Тој рече дека актуелниот предлог на ЕУ во својата преамбула ќе се однесува на „националните малцинства“ и на „универзалните концепти“ како независност, територијален интегритет, суверенитет, реципроцитет, човекови права, демократија, владеење на правото и самоопределување.

„Тоа што ме прави оптимист е фактот што во овој предлог се користат одредени универзални концепти и термини, за разлика од деценијата пред да дојдам на власт, каде што 33 договори повеќе се засноваа на идеологијата за решавање на проблемите“, рече Курти.

Според него, претходните предлози биле премногу сложени и детални и затоа било тешко „да се продадат на јавноста“, додека последниот има само едрн голем камен на сопнување, а тоа е формирање моноетничко здружение.

„Треба да се има предвид дека имате национални малцинства на целиот Балкан, а нивните права не можат да бидат идентични. Но, без оглед на тоа, ние нема да ги создадеме овие нерамнотежи, кои стануваат извор на дополнителни тензии“, рече тој. (МИА)

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *