МАФИЈАШКА ПРЕСТРЕЛКА НА БЕНЗИНСКА ВО БЕЛГРАД Убиен „Ескобар“, член на Никшичкиот клан

На бензинска пумпа во Белград убиен е Ранко Радошевиќ(54), викан „Ескобар“ кој се занимавал со шверц на кокаин и сканк, но и со продажба на блиндирани возила. Две маскирани лица влегле во кафулето на пумпата, а едното испукало неколку куршуми во правец на Ескобар кој починал на самото место.

Осомничените побегнале, а возилото го запалиле. Колата била пронадјена како гори од полицијата во местото Раковица, дознава српски Телеграф.

Ескобар бил во контакт со Вељко Беливук и Марко Милковиќ. Кај нив е пронајден блиндиран автомобил регистриран на негово име. Тој наводно бил член на бежанскиот клан на Горан Мијатовиќ. Мијатовиќ беше убиен во Белград.

Според Телеграф, Ескобар бил и водач на кланот Никшиќ и соработувал со познатиот Шкаљарски клан. Според српски Ало лидерот на Шкаљарците, Јовица Вукотиќ му бил брат-близнак.

Истрагата е во тек.

Никој од очевидците на бензинската пумпа не бил повреден, но биле предизвикани голема паника и стрес. На една девојка ѝ се слошило од настанот па ѝ дале столче да седне, друга жена плачела, а еден маж повратил.

Српската полицијата во моментот ги контролира сите излези од Белград во акција наречена „Виор“.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *