Неколку десетици илјади учесници на „Маршот за правда“ во Приштина за поддршка на Хашим Тачи и другите обвинети во Хаг

Во Приштина денеска почна „Маршот за правда“, во кој, според првичните проценки, учествуваат неколку десетици илјади косовски граѓани за поддршка на лидерите на Ослободителната војска на Косово, чии судење ќе почне утре во Специјалниот суд во Хаг, пренесе Бета.

Учесниците на маршот извикуваат слогани за ОВК, носат транспаренти со пароли „Слободата има име“ со слики од Хашим Тачи и Кадри Весељи, „Историјата не може да се промени“ и други пораки за поддршка на обвинетите пред Специјалниот суд во Хаг- Хашим Тачи, Кадри Весели, Јакуп Красниќи и Реџеп Сељими .

Учесниците на маршот ги носат знамињата на Косово, Албанија и на ОВК. Тие продолжуваат со движење кон споменикот на Скендербег, на истоимениот плоштад, каде се очекува некој од организаторите да им се обрати на учесниците на маршот.

Поканата за организирање на маршот ја поддржаа сите политички партии, невладини организации и познати личности во Косово. (МИА)

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *