НОВ ПЕКОЛ ВО ТУРЦИЈА – по разорниот земјотрес уште една природна катастрофа, водата ги проголта и така малку останатите згради и куќи (ВИДЕО)

Неколкумина загинаа, а оштетени се голем број куќи и објекти во големите поплави што го зафатија југот на Турција, еден месец по разорните земјотреси.

Обилниот дожд што веќе два дена трае во турскиот град Шанлиурфа, разурнат од земјотресот, во среда, на 15 март, го отежна секојдневниот живот на локалното население.

Повеќе од 13,5 милиони луѓе во Турција се погодени од разорните земјотреси, како и многу други во северна Сирија. Најмалку 48.448 луѓе загинаа во земјотресите во Турција.

По земјотресите, Турција не може „глава да крене” од обилните дождови кои прават поплави и носат cè пред себе.

Неколкумина загинаа, а оштетени се голем број куќи и објекти во големите поплави што го зафатија југот на Туркије, еден месец по разорните земјотреси. #trtbalkanmk #Turkiye #poplavi pic.twitter.com/JGiNFYyrSz

— TRT Balkan MK (@TRTBalkanMK) March 15, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *