Петковиќ: Следната рунда дијалог меѓу Белград и Приштина ќе биде посветена на ЗСО

Директорот на Канцеларијата на Владата на Србија за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, денеска изјави дека следната седница на дијалогот меѓу Белград и Приштина, што треба да се одржи на 2 мај во Брисел, ќе биде посветена на Заедницата на српски општини (ЗСО).

„Да одиме во најконкретните чекори кога станува збор за формирањето на ЗСО, но не онака како што тоа го сака Албин Курти, туку како што е договорено преку четири договори од 2013 и 2015 година“, рече Петковиќ за РТС.

Првиот чекор, според него, е управувачкиот тим да го претстави својот нацрт на статутот на ЗСО, по што ќе следи расправа за предложениот нацрт, што мора да ги содржи сите одредби договорени во општите принципи од 2015 година.

„На тоа ќе инсистираме, тоа е во духот на договорот и што се договоривме во Охрид. Секако дека треба да инсистираме на тоа, без ЗСО едноставно е невозможно да се зборува за ништо“, оцени Петковиќ, пренесе Бета.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *