Портпаролот на грчката влада ја напушти позицијата, ќе се кандидира за пратеник

Во пресрет на изборите следниот месец, портпаролот на грчката Влада, Јанис Иконому, поради тоа што ќе биде кандидат за пратеник на Нова демократија, ја напушти досегашната позиција, а на негово место доаѓа државниот министер Акис Скерцос, јави дописничката на МИА од Атина.

Денешниот брифинг беше последен за Иконому, кој им се заблагодари на новинарите за соработката и изрази надеж дека успешно ја исполнил неговата обврска.

-Денеска за мене се затвора циклус од 615 дена со 160 брифинзи на новинарите во Атина и осум во Солун и стотици политички изјави, рече Иконому.

Промената на позицијата владин портпарол доаѓа поради изборниот закон што го ограничува присуството во медиумите на кандидатите за пратеници.

Како што утрово објави МИА, в сабота, се очекува официјално да започне предизборниот период во Грција со распуштање на Парламентот, а ден подоцна ќе се спроведуваат и ограничувањата што изборниот закон им ги наметнува на во однос на нивните настапи во медиумите.

Дополнително, во пресрет на изборите на 21 мај се очекува да биде сменет и министерот за внатрешни работи, надлежен за изборниот процес

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *