Ројтерс: Србија се согласила да испрати оружје во Украина

Србија е единствената европска земја која одби да воведе санкции против Русија поради нејзината инвазија на Украина. Сепак, таа се согласи да достави оружје за Кијив или веќе го испрати, наведува Ројтерс, кој се повикува на обелоденети тајни документи на Пентагон.

Документот, резиме на одговорите на европските влади на барањата на Украина за воена обука и „смртоносна помош“ или оружје, беше меѓу десетиците доверливи документи објавени на интернет во последниве недели во она што може да биде најсериозното протекување на тајни од САД во изминатите години.

Српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ во изјава ги отфрли информациите како „невистинити“.

„Србија нема, ниту ќе продава оружје на украинската, ниту на руската страна, ниту на земјите што го опкружуваат тој конфликт“, рече Вучевиќ.

Документот на Пентагон насловен “Europe|Response to Ongoing Russia-Ukraine Conflict”, во форма на графикон ги наведува „проценетите позиции“ на 38 европски влади како одговор на барањата на Украина за воена помош, пишува Ројтерс.

Графиконот покажува дека Србија одби да обезбеди обука за украинските сили, но се обврза да испрати „смртоносна помош“ или веќе ја достави. Исто така, се вели дека Србија има политичка волја и воена способност да и обезбеди оружје на Украина во иднина.

Документот ја носи ознаката „Secret и NOFORN“, со што се забранува негова дистрибуција на странски разузнавачки служби и војска. Истиот е датиран од 2 март, а со врежана печат на канцеларијата на Здружениот штаб.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

3 Comments

  • Wow Thanks for this review i find it hard to identify awesome material out there when it comes to this topic appreciate for the site site

  • Wow Thanks for this publish i find it hard to search for great resources out there when it comes to this blog posts thank for the review site

  • Wow Thanks for this write-up i find it hard to search for good quality advice out there when it comes to this material thank for the post website

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *