Штрајк на синдикатите поради железничката несреќа утре ќе ја парализира Грција

Железничката несреќа со 57 жртви е главната причина одбележувањето на утрешниот Меѓународен ден на жената, синдикатите во Грција да го претворат во 24-часовен штрајк со закажани низа протести.

Грција утре ќе биде без бродски и железнички сообраќај, во прекин ќе биде и јавниот превоз во Атина, со исклучок на метрото и трамвајот што ќе работат неколку часа за да им се олеснат на граѓаните да учествуваат во протестот.

Во штрајкот учествуваат и синдикатите на вработените во државните болници, и во училиштата, како и студентски здруженија.

Штрајкот го закажа синдикатот на вработените во државниот сектор (АДЕДИ), соопштувајќи дека неколку часовниот прекин во работата за одбележување на Меѓународниот ден на жената, го претвораат во штрајк за сите заедно да побараат „да се стави крај на политиката на приватизацијата и да се додели вистинска одговорност за смртоносниот криминал кај Темпи“.

За утре напладне закажани се и протести, како во Атина, така и во останатите грчки градови.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *