Ужасно насилство во Младеновац: Со тава ја удрил сопругата по глава, со чинија го повредил синот – ова не е единствениот загрижувачки случај

На територијата на општина Младеновац денеска и вчера се пријавени две кривични дела семејно насилство, а на осомничените по наредба на Основното јавно обвинителство Младеновац им е одредена мерка притвор до 48 часа.

Во првиот случај мажот Д.Д. (49) во алкохолизирана состојба во семејниот дом во Враниќ најпрвин ги навредувал сопругата (41) и малолетниот син (16), а потоа со метална тава ја удрил жената во главата, предизвикувајќи повреда во вид на расекотина на нејзиното чело.

Откако синот влегол меѓу нив во обид да ја заштити мајката, Д.Д. со порцеланска чинија го удрил по левата рака и му ја расекол подлактицата.

„Вториот случај се случил во средината на јануари, но жртвата решила да не го пријави поради страв од сопругот насилник, со оглед на тоа дека со години трпела насилство, додека на 14 февруари не се пријавила на лекар, каде и била констатирана со бројни повреди“, соопшти обвинителството.

З.Ж. потоа по наредба на обвинител е приведен за кривично дело семејно насилство. Таа пријавила дека на 15 јануари прво со раце и нозе по телото и главата ја претепал сопругата, а потоа и со дрвена летва по нозете, при што жената се здобила со бројни повреди.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *