(ВИДЕО) ДРАМА НА ЛЕТОТ ОД БЕЛГРАД: Авион бил тешко оштетен при полетувањето, морал итно да се врати

Тежок инцидент се случи синоќа на аеродромот Никола Тесла во Белград. Авионот на компанијата Marathon airlines, кој лета во боите и за потребите на српскиот национален авиопревозник Ер Србија, бил сериозно оштетен при полетување на редовната линија Белград – Дизелдорф, поради што морал да направи итно слетување по само 20 минути.

15-годишниот Embraer 195LR (OY-GDC), според првите информации пренесени од специјализирани воздухопловни портали, удрил во светлата на пистата, а според некои извештаи и во објекти, како што е антената 12R. Пистата беше отворена минатата година во јули.

Трупот на авионот е сериозно оштетен и се создале дупки, а била закачена и опашката. Сепак, екипажот успеал да полета, но набрзо сфатиле дека штетата е премногу сериозна и по 20 минути побарале итно слетување и враќање на белградскиот аеродром.

Како што дознава авијацискиот портал Танго Шест, причината е, очигледно, погрешната позиција на полетување, односно авионот полетал речиси од половина пат по пистата, приближно од позиција од која бил на 1.300 метри до крајот на писта. Вметнатата писта е долга 3.500 метри, а 3.100 метри обично се користат за полетување на патнички авиони, поради различни фактори.

По враќањето на пистата, од авионот почнало да тече гориво, а само брзата интервенција на пожарникарите и другите служби за итна помош спречиле фатални последици и пожар. Според Flight Radar, поради овој настан аеродромот бил затворен речиси еден час, што предизвикало дополнително доцнење и на другите линии.Извор: Пословни.хр

ОСТАНАТИ ВЕСТИ