ВИДЕО Падна град со големина на јајце: Силно невреме во соседството

Од утрово Републичкиот хидрометеоролошки завод издаде предупредување за силно невреме, а облачноста се префрли на северозапад и запад и во моментов е над реони Златибор и Моравица. На социјалните мрежи веќе се шират фотографии од последиците од невремето.

Како што може да се види на фотографиите објавени на страницата на Инстаграм на 192.rs, падна градот во Пожега и Чачак.

Парчињата од градот се многу големи, а некои имаат неверојатна форма.

„Во делови на Чачак од најсилниот облак денеска се забележани големи зрнца град! Невремето се движи од околината на Краљево кон исток и североисток. Во тесна зона можни се урагански ветрови и град со пречник до 10 сантиметри од ова невреме во следните часови како што невремето продолжува отиде понатаму кон Бугарија“, пишува Хаилц Србија.

На планината Јелица наврна големо количество дожд, а видливоста беше намалена.

Се формираше најсилното невреме

Да потсетиме, метеоролошката компанија Хаилц издаде итно предупредување за најсилното невреме формирано во овој дел од годината.

Облакот се движи прво кон околината на Ужице и Пожега и ќе продолжи кон областа Гуча, Чачак и кон околината на Краљево. Не се исклучени парчиња град со дијаметар од 10 cm и удари на ветер од 35+ m/s.

Тие посочија дека ќе продолжат да информираат за движењето на невремето.

RHMZ издаде највисоко ниво на предупредување
Во поголемиот дел од земјата е издаден портокалов метео аларм.

Црвеното (највисоко) ниво на предупредување денеска е издадено за источна Србија, а утре за југоисточна Србија.

Предупредувањето се однесува на грмотевици.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ