Вучиќ: Србија не извезува оружје или муниција во Украина

Србија не извезува оружје или муниција во Украина и нема документ што би го покажале истото, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ.

Продаваме муниција, не на Украина и Русија – многу внимаваме на тоа, рече Вучиќ одговарајќи на новинарски прашања по средбата со Србите од Косово.

Како што рече, ако и продадете нешто на Турција, тоа може да заврши на двете страни од бојното поле.

Да потсетиме, Ројтерс вчера објави дека Србија, единствената европска земја која одби да воведе санкции кон Русија поради инвазијата на Украина, се согласила да го снабдува Киев со оружје или веќе испратила оружје, што наводно се наоѓа во доверлив документ на Пентагон. .

„Ќе продолжиме да инвестираме во нашето производство и фабрики и да извезуваме секаде каде што т.н “краен корисник”. Дури и ги условивме да не ги праќаат на боиштата, а што им е гајле откако ќе станат сопственици – да ги префрлаат каде сакаат. И што можеме да правиме таму“, рече тој.

Тој наведува дека српските фабрики ќе продолжат да извезуваат низ целиот свет – во согласност со меѓународните правила и закони. Целта ни е да заработиме, рече Вучиќ, а приказните за извозот ги нарече „пет параграфи“.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *