Заврши трилатералната средба во Охрид- КОХА:„Постигнат договор“

За исходот од средбата се очекува обраќање на високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел.

Според неофицијалните информации на приштинска КОХА, во Охрид е постигнат некаков договор.

Во Охрид денеска се одржа средба на високо ниво во рамки на дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Состанокот, кој го свика високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел, а чие учество го потврдија и српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албен Курти, се одржи со поддршка на специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека во Охрид сака да разговара за нормализација на односите и дека Србите и Албанците можат нормално да разговараат и повтори дека нема да потпише ништо, пишува Б92.

Kosovo/Serbia: High Level meeting of the 🇪🇺 facilitated Dialogue in Ohrid is over. @JosepBorrellF will brief about the outcome shortly. Watch 🎥 live on EbS+ https://t.co/pthDGsCzZh

— Peter Stano (@ExtSpoxEU) March 18, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *