22 годишен Македонец за една ноќ украл четири автомобили во Хрватска, па со дел од нив направил сообраќајна несреќа

22 годишен Македонец за една ноќ украл четири автомобили во Хрватска, па со дел од нив направил сообраќајна несреќа

Четири автомобили биле украдени во една иста вечер на хрватскиот остров Брач, а главниот актер бил 22-годишен државјанин на Македонија, кој по завршување на кривичната истрага бил уапсен и притворен, информираат хрватските медиуми.

Сплитско-далматинската полиција соопшти дека против 22-годишникот ќе спроведе истрага во Полициската станица Брач.

Тој е осомничен дека ноќта на 7 јануари украл четири возила, со кои потоа направил сообраќајни незгоди и оштетил едно возило.

Вкупната материјална штета се проценува на неколку илјади евра, јави Индекс.

Тој во неделата со кривична пријава за неовластено користење и оштетување туѓ движен имот е предаден на надзорникот на притвор.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy