Американската амбасадорка го повика Советот за безбедност на ОН да одобри повеќе пристапни пунктови за помош за Сирија

Американската амбасадорка го повика Советот за безбедност на ОН да одобри повеќе пристапни пунктови за помош за Сирија

Амбасадорката на САД во Обединетите нации Линда Томас-Гринфилд го повика Советот за безбедност на ОН да одобри два дополнителни пристапни пунктови за испорака на помош за деловите од Сирија погодени од смртоносниот земјотрес минатата недела.

– Луѓето во погодените области сметаат на нас. Тие апелираат до нашата заедничка хуманост да помогне во нивниот момент на потреба, се вели во соопштението на Томас-Гринфилд.

– Не можеме да ги изневериме – мораме веднаш да гласаме за резолуција за да го послушаме повикот на ОН за овластување на дополнителни гранични премини за испорака на хуманитарна помош. Имаме моќ да дејствуваме. Време е да се движиме со итност и цел, нагласи таа.

Испораката на итна помош во областите во северна Сирија погодени од земјотресот се соочува со проблеми поради долготрајната граѓанска војна меѓу опозициските сили и сириската влада, предводена од претседателот Башар ал Асад, кој е обвинет за убиство на сопствениот народ.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy