Американската војска објави видео од „средбата“ на рускиот ловец и дронот над Црното Море

Европската команда на американската војска објави снимка од „средбата“ во вторникот меѓу американско беспилотно летало за надзор и руски борбен авион додека се играла над Црното Море.

Ново декласифицираното видео прикажува критични моменти од средбата во воздух, за која Пентагон соопшти дека траела 30-40 минути.

Видеото ја прикажува камерата на дронот „Рипер“ насочена наназад кон опашката и пропелерот на дронот, кој е поставен на задниот дел, и се врти.

Потоа, прикажан е руски борбен авион „Сухој СУ-27“ како се приближува. Како што се приближува, рускиот ловец фрла гориво додека го пресретнува американскиот дрон.

Во друг дел од снимката, рускиот млазен авион прави уште едно поминување. Како што се приближува, повторно фрла гориво.

Видеото од дронот потоа се прекинува кога рускиот борбен авион се судри со „Рипер“, оштетувајќи го пропелерот и на крајот принудувајќи ги САД да го урнат дронот во Црното Море. Русија негираше дека дошло до судир.

Со оштетен пропелер, операторите на беспилотни летала ефективно го летаа леталото како едрилица додека се спушташе над Црното Море, соборувајќи го во меѓународните води југозападно од Крим.

Двајца американски функционери изјавија за Си-Ен-Ен дека операторите од далечина го избришале чувствителниот софтвер на дронот, намалувајќи го ризикот тајните материјали да паднат во рацете на непријателот пред да се урне во водата.

Во средата, координаторот за комуникации на Советот за национална безбедност Џон Кирби за „Си-Ен-Ен ова утро“ изјави дека дронот не е пронајден и дека „не е сигурен“ дека САД ќе можат да го вратат.

Москва јасно стави до знаење дека ќе се обиде да ги извади остатоците од дронот, а двајца официјални лица изјавија за Си-Ен-Ен во средата дека Русија стигнала до местото на несреќата во Црното Море.

Кирби не го потврди пријавениот развој, но рече дека САД „го оневозможиле да можат да соберат нешто што има разузнавачка вредност од остатоците од тоа беспилотно летало, без оглед на остатоците што може даги има на површината на водата“.

JUST IN – U.S. releases a video showing the collision of the Russian fighter jet with the MQ-9 Reaper drone over the Black Sea.pic.twitter.com/MHuGIUkxyL

— Disclose.tv (@disclosetv) March 16, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *