Атентат на словачкиот премиер, застрелан со повеќе истрели, неговата состојба е многу тешка

Словачкиот премиер Роберт Фицо беше застрелан по состанокот на владата во Хандлова, околу 150 километри североисточно од Братислава. Обидот за атентат се случил кога Фичо отишол меѓу насобраните луѓе.

Според информациите, премиерот на Словачка бил застрелан со неколку истрели во градите и стомакот. Со хеликоптер итно бил пренесен во болница во Братислава. 

Напаѓачот е уапсен на лице место.

Според очевидци, Фицо им пришол на луѓето и биле испукани неколку истрели. Фиќо паднал на земја, а напаѓачот веднаш бил приведен од полицијата.

Словачкиот премиер е префрлен со хеликоптер во болница во Братислава.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ