Дачиќ во еднодневна посета на Унгарија

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ денеска ќе престојува во еднодневна посета на Унгарија.

Дачиќ во Будимпешта ќе се сретне со неговиот унгарски колега, министерот за надворешни работи и надворешна трговија Петер Сијарто.

Попладнево е предвидено српскиот министер да се сретне со унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Во ноември минатата година, Дачиќ и Сијарто на маргините на министерскиот состанок на Централноевропската иницијатива (ЦЕИ) во Софија разговараа за важноста од зајакнување на регионалната соработка преку иницијативи како што е ЦЕИ.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *