Демонстрант во Холандија истрча кон Макрон, обезбедувањето го совлада (ВИДЕО)

Незадоволството од пензиската реформа, со која старосната граница за пензионирање ќе се помести од 62 на 64 години, го наруши и првиот ден од посетата на Макрон на Холандија.

Припадниците на обезбедувањето денеска соборија демонстрант кој притрча кон францускиот претседател Емануел Макрон за време на неговата посета на Холандија.

🚨🇫🇷ALERTE INFO – Un manifestant qui a tenté d’interpeller Emmanuel #Macron aux cris de “on est là même si Macron le veut pas, nous on est là” a été violemment plaqué au sol devant l’université d’Amsterdam aux Pays-Bas. pic.twitter.com/qNTqqqzBPX

— AlertesInfos (@AlertesInfos) April 12, 2023

Инцидентот се случил кога Макрон пристигнал на настан на Универзитетот во Амстердам.

Соборен на земја, демонстрантот скандирал на француски реплика од песна популарна на протестите против пензиските реформи, која гласи: „Тука сме, тука сме, дури и ако Макрон не сака, ние сме тука“.

Француските синдикати утре планираат нови протести на национално ниво против пензиските реформи. Уставниот совет в петок ќе каже дали законот и начинот на кој е донесен е во согласност со уставот или опозицијата може да почне да собира потписи за организирање референдум против неа.

Доколку законот добие зелено светло ќе може да стапи во сила, што се очекува до крајот на годинава.

Незадоволството од пензиската реформа, со која старосната граница за пензионирање ќе се помести од 62 на 64 години, го наруши и првиот ден од посетата на Макрон на Холандија.

На вчерашниот митинг во Хаг, Макрон мораше да надгласа човек кој извикуваше дека е изгубена француската демократија, по што одржа говор за европскиот суверенитет.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *