ДеСантис: Флорида нема да помогне во екстрадицијата на Трамп

Гувернерот на Флорида Роналд ДеСантис денеска изјави дека државата со која управува „нема да помогне“ во какво било можно барање за екстрадиција испратено од окружниот обвинител на Њујорк, Алвин Брег, поради, како што рече, „сомнителни околности“ поврзани со обвиненијата против поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп.

Според Фокс њуз, во објава на Твитер, ДеСантис ги нарече обвинувањата против Трамп „неамерикански“ и ги оцени како „вооружување на правниот систем за унапредување на политичка агенда“.

ДеСантис напиша дека „Флорида нема да помогне во барањето за екстрадиција со оглед на сомнителните околности околу обвинителот на Менхетен поддржан од Сорос и неговата политичка агенда“.

Фокс њуз наведува дека основната резиденција или резиденција на Трамп е негова сопственост во Мар-а-Лаго, во Палм Бич, Флорида.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска беше обвинет во повеќегодишна истрага од страна на окружниот обвинител на Менхетен за тајни плаќања, вклучително и исплата од 130.000 долари на порно актерката Сторми Даниелс и исплата од 150.000 долари на поранешниот модел на Плејбој, Карен Мекдугал.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *