ДОАЃА КОН ЕВРОПА НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУС – за прв пат откриен во оваа земја, се вика „КРАКЕН“

Новиот подвид на Омикрон, Кракен, првпат е откриен во Русија, соопшти денеска Руската државна служба за заштита на потрошувачите и благосостојба на граѓаните (Роспотребнадзор).

Првиот случај на инфекција со сојот XBB. 1.5 е потврден во регионот на Пенза при секвенционирање на геномот на коронавирусот, се наведува во соопштението на „Роспотребнадзор“.

Кракен првпат е регистриран на 22 октомври во Њујорк и оттогаш се прошири во САД, но и во 30 други земји, главно во Европа.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *