Драматично предупредување на Русија, радиоактивен облак од Украина оди кон Европа

Драматично предупредување на Русија, радиоактивен облак од Украина оди кон Европа

Уништувањето на муницијата со осиромашен ураниум, која Западот и ја достави на Украина, доведе до појава на радиоактивен облак кој веќе се движи кон Европа, изјави секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев на состанокот во градот Сиктивкар, Русија. Тој исто така рече дека во Полска веќе е забележано зголемување на радијацијата.

Тој привлече внимание и со фактот дека американскиот претседател Џо Бајден вчера пристигна во Хирошима на самитот на Г7.

– Лидерите на западните земји ќе разговараат и за помошта за Украина под притисок на САД. Американците во историјата постојано им „помагале“ на земјите. Тие и „помогнаа“ на Украина – вршеа притисок врз нивните сателити и доставија муниција со осиромашен ураниум. Нивното уништување предизвикало радиоактивен облак да се упати кон Западна Европа. Во Полска веќе е забележано зголемување на радијацијата – рече Патрушев.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds