Ердоган прогласи вонредна состојба во 10 провинции погодени од земјотресот

Ердоган прогласи вонредна состојба во 10 провинции погодени од земјотресот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска прогласи тримесечна вонредна состојба во 10 југоисточни провинции погодени вчера од силниот земјотрес во кој загинаа илјадници луѓе.

„Одлучивме да прогласиме вонредна состојба за да се осигураме дека нашата (спасувачка и опоравувачка) операција може да се изврши брзо“, рече Ердоган во телевизиско обраќање.

Можеби ке те интересира




This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy