Ердоган: Советот за безбедност на ОН треба да се реформира

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган повторно ја истакна потребата од реформирање на системот на ОН, јави Анадолија.

„Светскиот поредок, во кој судбината на човештвото ја решаваат само пет земји, е некомпетентен. Итно е потребна сеопфатна реформа на Советот за безбедност на ОН“, рече турскиот лидер по церемонијата на ифтар (вечера за време на Рамазан) во седиштето на владејачката Партија на правдата и развојот во Анкара.

Во однос на перспективите за решавање на украинската криза, тој изрази уверување во можноста за воспоставување праведен мир меѓу Русија и Украина.

Според него, постигнувањето на оваа цел „ќе им овозможи на партиите достоинствен излез од сегашната ситуација и ќе го извади регионот од вртлогот во кој е вклучен“.

Турскиот претседател го изрази и својот став за провокациите против светата книга на Муслиманите – Куранот, кои се случуваат во голем број земји.

„Одвратните провокации, вклучително и палењето на Куранот, во никој случај не се прифатливи и не може да се оправдаат“, рече тој.

Претседателот Ердоган истакна дека таквите акции претставуваат „јасно и недвосмислено кривично дело од омраза“.

„Таквите ѕверства, што навредуваат и разгневуваат речиси две милијарди луѓе, треба да бидат прекинати“, повика шефот на турската држава.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *