Грција испраќа брод со хуманитарна помош за Турција

Хуманитарната помош од грчките граѓани собрана во општините во Грција, денеска со брод од атинското пристаниште Пиреас заминува за Турција, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Хуманитарната помош од 250 кубни метри, содржи ќебиња, покривки, грејни тела, лекови, средства за лична хигиена, односно она што го побарале турските власти.

Бродот планирано е да биде испратн во турскиот град Искендерун.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *