Хаос во српскиот парламент, Вучиќ нападнат, извици „Не го даваме Косово“ и „предавници“ (ВИДЕО)

Целосен хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред се Двери и Заветник, се упатија кон претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Прво извикувале „предавство, предавство“, „Косово е срцето на Србија“, а потоа отишле на местото каде што седел.

Во исто време, пратениците на СНС станаа, кои исто така се упатија кон масата на претседавачот. Во оваа тепачка, која траеше околу 15 минути, во салата влезе и собраниското обезбедување.

Српскиот претседател Александар Вучиќ, кој седеше во тоа време, ги повика пратениците на СНС да бидат смирени и да и дозволат на опозицијата „да го покаже своето лице“. Тој рече и дека опозициските парламентарци и нанеле огромна штета на Србија со циркусот што го создале во парламентот.

„Од вас ќе ги браниме Косово и Србија – им порача на оние кои скандираа „предавници“ и „оставка“.

Ваквата атмосфера, на работ на инцидент, настана откако лидерот на Двери, Бошко Обрадовиќ го повика Собранието да го отфрли француско-германскиот предлог за Косово, и по неговите обвинувања против владата, за која рече дека сака да изврши предавство.

„Дадоа 35 наши светилишта и сите ги обновивме, кои ги срушија со албанските сепаратисти“, рече Вучиќ.

Како што додаде, „тие пратеници кога некој не се согласува со нив, веднаш би ги претепале“. Тој вели и дека граѓаните можеле да видат хулиганско однесување.

„Не се надеваа дека нема да го признаеме Косово во ОН, јас реков дека нема да дозволиме Косово да влезе во ОН. Тоа е единственото нешто на што се надеваат, да се разбереме, бидејќи тоа е единственото нешто што ги интересира. Ние покажавме дека сме подготвени да слушаме, а тие не се подготвени да слушаат“, изјави Вучиќ.

Pogledajte kako je došlo do potpunog rasula i tuče u Skupštini VIDEO

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *