ИМА ЗАГИНАТИ И ПОВРЕДЕНИ – експлозија во фабрика за пиротехника во Словенија (ВИДЕО)

Експлозија се случи во компанијата за продажба на пиротехника Хамекс во Врхника, Словенија, при што едно лице загина, а двајца тешко се повредени.

Како што јави „Н1 Словенија“, експлозијата се почувствувала во поширока област на градот. На местото на несреќата се испратени повеќе екипи на Брзата помош.

Полицијата го обезбеди местото, а пожарникарите го гаснат пожарот.

Eksplozija Vrhnika? A kdo ve kaj o tem? pic.twitter.com/GGQFzobUt2

— Gregor Živec (@zivecgregor) February 17, 2023

Пожарникарите за Н1 потврдија дека имало пожар во споменатата компанија, и дека пожарот е веќе локализиран.

Жителите на Врхник велат дека слушнале три експлозии.

Компанијата е основана во 1991 година и ги продава своите производи на клиенти во Словенија, Хрватска и Босна и Херцеговина.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *