Израел нема да одобри изградба на нови еврејски населби на Западниот Брег

Израел нема да одобри изградба на нови еврејски населби на окупираниот Западен Брег во следните месеци, соопшти денеска кабинетот на премиерот Бенјамин Нетанјаху, по доверливите разговори одржани за да се избегне гласање во Советот за безбедност на ОН за ова прашање.

На 12 февруари, коалициската влада на Нетанјаху ретроактивно даде зелено светло за девет села кои беа изградени без дозвола, што ги налути Палестинците кои го сакаат тоа подрачје за нивната идна држава.

Таа одлука беше осудена и од западните сили и од арапските партнери на Израел, кои сметаат дека населбите се нелегални.

Но, Обединетите Арапски ЕмирИзраел нема да одобри изградба на нови еврејски населби на окупираниот Западен Брег во следните месеци, соопшти денеска кабинетот на премиерот Бенјамин Нетанјаху, по доверливите разговори одржани за да се избегне гласање во Советот за безбедност на ОН за ова прашање.

На 12 февруари, коалициската влада на Нетанјаху ретроактивно даде зелено светло за девет села кои беа изградени без дозвола, што ги налути Палестинците кои го сакаат тоа подрачје за нивната идна држава.

Таа одлука беше осудена и од западните сили и од арапските партнери на Израел, кои сметаат дека населбите се нелегални.

Но, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) му рекоа на Советот за безбедност на ОН дека денеска нема да повикаат на гласање за нацрт-резолуција против проширувањето на еврејските населби, наведувајќи ги „позитивните разговори меѓу партнерите“.

Советот за безбедност, додаваат ОАЕ, наместо тоа, ќе излезе со едногласна изјава.

Исто така, гласањето во Советот за безбедност ќе го стави Вашингтон на тест и ќе ја тестира волјата на САД да стават вето на резолуцијата откако јавно го предупреди својот блискоисточен сојузник да се воздржи од изградба на нови населби.

Израел ја спонзорираше изградбата на околу 140 населби на Западниот Брег, област што ја смета за историско право и безбедносна брана.

„Израел ги информираше САД дека во наредните месеци, освен деветте спомнати села, нема да одобри изградба на нови населби“, се вели во соопштението од кабинетот на премиерот. рп/ати (ОАЕ) му рекоа на Советот за безбедност на ОН дека денеска нема да повикаат на гласање за нацрт-резолуција против проширувањето на еврејските населби, наведувајќи ги „позитивните разговори меѓу партнерите“.

Советот за безбедност, додаваат ОАЕ, наместо тоа, ќе излезе со едногласна изјава.

Исто така, гласањето во Советот за безбедност ќе го стави Вашингтон на тест и ќе ја тестира волјата на САД да стават вето на резолуцијата откако јавно го предупреди својот блискоисточен сојузник да се воздржи од изградба на нови населби.

Израел ја спонзорираше изградбата на околу 140 населби на Западниот Брег, област што ја смета за историско право и безбедносна брана.

„Израел ги информираше САД дека во наредните месеци, освен деветте спомнати села, нема да одобри изградба на нови населби“, се вели во соопштението од кабинетот на премиерот.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *