Јапонскиот премиер и покрај инцидентот продолжува со предвидените активности

Премиерот на Јапонија, Фумио Кишида продолжува со денешната предизборната кампања по инцидентот во Саиказаки, во префектурата Вакајама, објави на Твитер неговата .Либерално демократската партија.

За време на говорот на Кишида момче фрли предмет сличен на димна бомба. Се слушна гласна експлозија, при што луѓето почнаа панично да бегаат, а премиерот беше засолнет и е неповреден.

Полицијата веднаш го совлада и го приведе осомничениот.

Поранешниот премиер Шинзо Абе почина откако беше застрелан на предизборен митинг со рачно изработен пиштол во јули минатата година.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *