Кина утре може да го достигне дневниот рекорд на новозаразени со ковид

Дневниот број на новозаразени со коронавирус во Кина утре би можел да достигне рекордни 3,7 милиони, според независни истражувачи.

Кина се бори со огромен бран на епидемија по завршувањето на политиката „нула стапка на инфекција“, а бројот на смртни случаи од Ковид-19 би можел да достигне врв од 25.000 на ден за 10 дена од сега, според компанијата за анализа Airfinity“, со седиште во Лондон, според неговата најнова прогноза.

Дотогаш, според нивните проценки, повеќе од половина милион луѓе би можеле да умрат од инфекција со Ковид во Кина од почетокот на декември.

Airfinity проценува и дека до крајот на април бројот на загинати би можел да се искачи на 1,7 милиони.

Да потсетиме, откако Кина ја укина политиката на „нула толеранција“ за ковид по масовните протести на населението против строгите мерки за корона, започна бран на масовна инфекција во која 248 милиони луѓе беа заразени со коронавирус само во првите три недели. од декември, според некои проценки.

Сегашниот бран се очекува да трае до март или април. Сепак, тешко е да се предвиди бидејќи властите престанаа да објавуваат податоци за коронавирусот.

„Airfinity“, сепак, предвиде врв што ќе дојде на почетокот на март, со 4,2 милиони нови инфекции дневно, а руралните области ќе бидат особено погодени. Експертите се особено загрижени за појавата во помалите градови и руралните области пред кинеската Нова година, кога традиционално милиони луѓе патуваат низ земјата за да ги посетат своите семејства.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *