КОНТРОВЕРЗЕН БИЗНИСМЕН И ПРИЈАТЕЛ СО КРИМИНАЛЦИ КАКО Веља Невоља: Кој е човекот што ја купи Генекс кулата во Белград

Според официјалните податоци, сопственик на фирмата „Еурека Бар“ која што денеска победи на аукцијата за кулата „Генекс“ е познатиот белградски угостител Александар Кајмаковиќ, попознат како Аца Босанац, пишуваат медиумите во Србија.

Така „Генекс“ падна во рацете на сопственикот на голем број познати белградски ресторани, кафеани, кафулиња и клубови како „Ботега“, „Темперамент“, „Ла Фајет“, „Казина“…

Инаку, некои од клубовите на Кајмаковиќ, како „Ла Фајет“, се омилена дестинација и на луѓе од Македонија, кои се подготвени за една вечер да платат и по неколку стотини евра за вечера проследена со атрактивна кабаре програма.

Белградските медиуми пишуваат дека Кајмаковиќ во 2021 година бил приведен за да даде изјава за неговата поврзаност со познат лик од тамошното подземје, Вељко Беливук, во врска со кривични дела извршени од членовите на неговата криминална група.

Кулата „Генекс“ денеска беше продадена за 2,4 милијарди динари или нешто повеќе од 20 милиони евра. За купување конкурирале седум купувачи, од кои најдобрата понуда ја дала „Еурека бар“.

Компанијата купувач е основана во 2011 година и се занимава со подготовка и послужување на пијалоци, а во трката за купување на Западната порта на Белград беа: НР Развој, Универзитет Сингидунум, Звонко Гобељиќ, Tardycon holding limited, Самерс, Ексеон и Бар Еурека.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *