Лула да Силва: За 100 дена земјата ќе функционира со нормална брзина

Бразилскиот левичарски претседател Луис Игнасио Лула да Силва изјави денеска дека има подготвена политика која во рок од сто дена би довела до тоа земјата повторно да „функционира со нормална брзина“ и им порача на финансиските пазари да не се грижат за Владата на неговата Работничка партија.

Зборувајќи за неодамнешниот напад на приврзаниците на поранешниот претседател Жаир Болсонаро врз владина зграда во Бразилија, Лула рече дека тоа е големо предупредување.

– Победивме на последните избори, но фанатичните поддржувачи на Болсонаро се многу опасни, затоа во иднина мора да бидеме построги и повнимателни, рече Лула и нагласи дека е потребно да се открие кој ги финансира овие дела, односно што ја загрозува бразилската демократија.

Во неделата, приврзаниците на десничарскиот Болсонаро го нападнаа бразилскиот Конгрес, Врховниот суд и претседателската палата, повикувајќи на воен удар за да се поништат изборите во октомври и победата на Лула.

Бразилскиот претседател изјави дека и покрај немилите настани, министерот за одбрана Хозе Мусио ќе остане на функцијата.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *