Мицотакис најави вонредна помош за пензионерите кои не добија зголемување на пензиите

Доделување вонредна помош од 200 до 300 евра за пензионерите кои не добиле зголемување на пензиите на почетокот на годинава, најавил премиерот на Грција Киријакос Мицотакис, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Новата владина мерка, Мицотакис ја соопштил за време на прес-конференцијата во Козани, рекол дека се проценува дека на речиси 300 милиони евра и објаснил дека висината на помошта ќе биде во зависност од тоа висината на пензијата.

Додал дека во текот на утрешниот ден, надлежните министри ќе ги објават деталите.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *