Најмалку тројца цивили загинаа во руските напади на Божиќ

И покрај еднострано прогласеното 36-часовно примирје, руските сили продолжија со нападите и во изминатите 24 часа пријавени се напади врз цивили во најмалку седум региони во источна и јужна Украина, при што загинаа најмалку три лица, а повредени се 14 луѓе.

– Руските војници го гранатираа јужниот дел на Херсон 39 пати во текот на изминатиот ден, а на мета беа станбени згради и зградата на противпожарната станица во ослободениот Херсон, изјави гувернерот Јарослав Јанушевич.

Во источниот регион Доњецк, гувернерот Павло Кириленко изјави дека двајца цивили биле убиени во Бахмут и блискиот град Краснаја Гора. Уште седум се повредени.

– Руските војници продолжија да ги тероризираат цивилите во регионот, при што се напаѓани ослободените области, како и териториите во близина на руската граница. Иако нема жртви, оштетени се станбени и деловни објекти, истакна гувернерот на Харковската Област, Олег Синехубов.

Во југоисточниот дел на земјата, руските војници гранатираа 16 населби во регионот Запорожје, при што се оштетени станбени згради.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *