Насилства во џамијата Ал Акса во Ерусалим предизвикуваат страв од пошироки борби

Израелската полиција упадна во џамијата Ал-Акса во Стариот град во Ерусалим утрово, пукајќи со шок бомби врз палестинци кои фрлаа петарди врз нив во излив на насилство за време на чувствителна празнична сезона. Палестинските милитанти во Газа одговорија со ракетен оган врз јужниот дел на Израел, што предизвика повеќекратни израелски воздушни напади.

Борбите, кои доаѓаат додека муслиманите го одбележуваат празничниот месец Рамазан и Евреите се подготвуваат да го започнат празникот Пасха денеска навечер, ги зголемија стравувањата од пошироки судири. Слични судири пред две години избувнаа во 11-дневна војна меѓу Израел и владејачката милитантна група Хамас во Газа. Израелската војска соопшти дека еден војник бил застрелан во одделен инцидент на окупираниот Западен Брег.

Џамијата се наоѓа на чувствителен комплекс на врвот на ридот, свет и за Евреите и за муслиманите. Ал-Акса е третото најсвето место во исламот и обично е преполно со верници за време на Рамазан.

Палестински медиуми јавија дека десетици верници кои ноќта ја минувале во молитва се повредени во полициската рација.

Израелската полиција соопшти дека влегла откако „неколку млади кои го прекршиле законот и маскирани агитатори“ донеле пиротехника, стапови и камења и се забарикадирале во џамијата. Полицијата соопшти дека младите извикувале насилни слогани и ги заклучиле влезните врати.

„По многу и долги обиди да се извлечат без разговор, полициските сили беа принудени да влезат во комплексот за да ги извлечат“, соопшти полицијата.

Пред влезот, полицијата растера групи млади со шок-бомби и гумени куршуми.

Полицијата соопшти дека еден полицаец е повреден, додека околу 350 лица се приведени. Во момент на полициската акција во џамијата имало повеќе од 400 мажи, жени и деца.

Палестинските милитанти одговорија со ракети од Газа кон јужен Израел, активирајќи ги сирените за воздушни напади во регионот додека жителите се подготвуваат за почетокот на еднонеделниот празник Пасха.

Израелската војска соопшти дека биле истрелани вкупно пет ракети и сите биле пресретнати. Неколку часа подоцна, Израел одговори со воздушни напади за кои армијата рече дека ги погодила локациите за складирање и производство на оружје на Хамас.

„Не сакаме ова да ескалира“, рече потполковник Ричард Хехт, портпарол на армијата. Но, додаде дека ако ракетниот оган продолжи, „ние ќе одговориме многу агресивно“.

Тензиите постојано се зголемуваат откако новата екстремно десничарска влада на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја презеде функцијата кон крајот на минатата година. Во владата доминираат религиозни и ултранационалистички тврдокорни лица, а преклопувањето на еврејските и муслиманските празници – кога десетици илјади верници се упатуваат кон оспоруваниот Ерусалим – ги зголеми стравувањата од насилство.

Палестинските милитантни групи Хамас и Исламски џихад, исто така, ги повикаа палестинските жители на Ерусалим, Западниот Брег и Израел да се соберат околу џамијата Ал Акса и да се спротивстават на израелските сили.

Зијад ал Нахала, лидер на Исламскиот џихад, рече дека ситуацијата во Ал Акса е „сериозна закана“. Тој рече дека Палестинците мора да бидат подготвени „за неизбежна конфронтација во наредните денови“.

На окупираниот Западен Брег, палестинското раководство го осуди нападот врз верниците. Портпаролот на палестинскиот претседател Махмуд Абас, Набил Абу Рудеине, го предупреди Израел дека таквиот потег „ги надминува сите црвени линии и ќе доведе до голема експлозија“.

Владата на Јордан, која служи како чувар на џамијата, го осуди израелскиот напад „најостро“. Министерството за надворешни работи предупреди „на последиците од оваа опасна ескалација и го смета Израел одговорен за безбедноста на благословената џамија Ал Акса“.

Додека се одвиваше насилството во Ерусалим, израелската војска пријави борби во палестински град на окупираниот Западен Брег. Се наведува дека жителите на Беит Умар, во близина на нестабилниот град Хеброн, палеле гуми, фрлале камења и експлозиви врз војниците. Се наведува дека еден војник бил застрелан од вооружени осомничени, кои успеале да побегнат.

Осомничен Палестинец вчера со нож избоде двајца Израелци во близина на воена база јужно од Тел Авив, соопшти полицијата, во последниот инцидент во едногодишниот бран насилства што не покажува знаци на намалување.

Израелско-палестинското насилство се зголеми во текот на минатата година, бидејќи израелската војска спроведуваше речиси ноќни рации врз палестинските градови, градови и села и додека Палестинците организираа бројни напади против Израелците.

Најмалку 88 Палестинци се убиени во израелски оган оваа година – во палестинските напади врз Израелците во истиот период загинаа 15 лица.

Израел вели дека повеќето од убиените Палестинци биле милитанти. Но, меѓу загинатите има и млади кои фрлале камења и случајни минувачи кои не биле вклучени во насилството. Сите загинати Израелци освен еден биле цивили.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *