Норвешка протерува 15 руски разузнавачи со дипломатски статус

Норвешка протерува 15 вработени во руската амбасада во Осло, обвинувајќи ги дека се „разузнавачи кои дејствуваат под закрила на дипломатски позиции“.

Норвешкото Министерство за надворешни работи соопшти дека руските функционери мора што поскоро да ја напуштат земјата.

Британските меидуми наведуваат дека ваквата одлука претставува одговор на норвешката Влада на промената на безбедносната ситуација во Европа, што доведе до „зголемување на руските разузнавачки закани“.

„Ова е важен чекор во спротивставувањето и намалувањето на нивото на руските разузнавачки активности во Норвешка, а со тоа и во заштитата на нашите национални интереси“, се вели во соопштението на шефот на норвешката дипломатија, Аникен Хајтфелд.

Норвешка е членка на НАТО и дели граница со Русија на Арктикот.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *