Нов земјотрес ја стресе Турција

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово на 19 километри од Малатија, на истокот на Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

ЕМСЦ на Твитер објави дека земјотресот се случил во 7:50 часот по локално време.

Засега нема информации за евентуални жртви или материјална штета.

Повеќе од 21.000 луѓе загинаа во разорните земјотреси во Турција и Сирија во понеделникот.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *