Повеќе од 45.000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија

Повеќе од 45.000 луѓе загинаа во земјотресите што ги погодија Турција и Сирија на 6 февруари, а бројот на жртвите се очекува да се зголеми бидејќи многумина сè уште се водат за исчезнати.

Според последните податоци, во Турција загинале 39.672 лица, а во соседна Сирија повеќе од 5.800.

Турските спасувачки тимови и денеска продолжуваат да ги пребаруваат урнатините, иако шансите да се најдат преживеани се мали.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *