Познат идентитетот на лицето кое планирало да го убие Александар Вучиќ

Небојша Јанковиќ е препознаен како личноста која стои зад фаталното име Хел и кој планирал напад врз претседателот Вучиќ, пишува „Република.рс“.Инаку, според обвинението, Небојша Јанковиќ е обвинет за убиства за кланот Вељко Беливук.

Станува збор за маж кој е поранешен полицаец и припадник на елитната единица на Војската на Србија, единицата на 63-та падобранска бригада, кој донел снајпер кај Беливук, а потоа во шумата ги обучувал него и Марко Миљковиќ како да пукаат со тоа.

Тој беше идентификуван како лицето кое стои зад кодното име „Хел“.

Лалиќ вчера на судењето меѓу редови рече дека Јанковиќ требало да го убие претседателот на Србија, како највешт од тимот.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *