Расте бројот на жртви: Ова се украинскиот министер и соработниците кои загинаа во хеликоптерската несреќа кај Киев (ФОТО)

Осумнаесет лица загинаа, меѓу кои и министерот за внатрешни работи на Украина, откако хеликоптер се урна во близина на градинка во источното предградие на главниот град Киев.

Покрај министерот Денис Монастирски, загинаа и неговиот заменик Евген Јењих и државниот секретар Јуриј Лубковиќ.

My friends, statesmen Denys Monastyrskyi, Yevhen Yenin, Yurii Lubkovych, everyone who was on board of that helicopter, were patriots who worked to make Ukraine stronger.

We will always remember you. Your families will be cared for.

Eternal memory to my friends. pic.twitter.com/SdHfujCUAI

— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) January 18, 2023

Меѓу жртвите има три деца, а уште 10 од нив се во болница.

Началникот на националната полиција Игор Клименко на Фејсбук напиша дека хеликоптерот и припаѓа на украинската државна служба за вонредни состојби.

По падот, во близина на градинката избувнал пожар, а децата и вработените биле евакуирани од зградата. Остатоците од хеликоптерот биле видливи пред запалената зграда.

Во моментот на падот било темно и магливо, а првичните извештаи сугерираат дека хеликоптерот удрил во градинката пред да се урне во близина на станбена зграда.

The Office of the President confirmed the information about the falling of a flying object near a kindergarten. pic.twitter.com/Q17clRTZJ7

— NEXTA (@nexta_tv) January 18, 2023

Дваесет и две лица беа пренесени во болница, меѓу кои и 10 деца, рече Клименко.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *