Руперт Мардок ја откажа свршувачката со Ен Лесли Смит

Руперт Мардок ја откажа свршувачката со неговата идна петта сопруга Ен Лесли Смит само неколку месеци пред да се венчаат.

92-годишниот медиумски тајкун ја објави својата свршувачка пред само две недели, кога рече дека 66-годишната радио водителка ќе му биде „последна“ сопруга.

Таа беше видена минатата недела како носи свршенички прстен од 11 карати со дијамант за кој се вели дека вреди околу 2 милиони фунти, а беше планирана и летна свадба, но извори потврдија за Телеграф дека виорот романса сега е завршена.

Списанието „Венити фер“ тврдеше дека на Мардок „се повеќе му било непријатно“ со отворените евангелски ставови на неговата свршеница.

Според други извештаи, двојкатадошла до „заемна одлука“ по дискусија во понеделникот вечерта, за време на која Смит рече дека се бори да се справи со тоа што е во очите на јавноста.

Мардок се разведе од својата четврта сопруга, моделот и актер Џери Хол, минатата година, а првпат беше виден со Смит во јануари, кога беа забележани на заеднички одмор во Барбадос.

Мардок по неговата свршувачка во март изјави: „Бев многу нервозен. Се плашев да се вљубам – но знаев дека ова ќе ми биде последно. Подобро да биде. Среќен сум.”

Тој сугерираше дека очекува долг брак велејќи дека „и двајцата со нетрпение очекуваме да ја поминеме втората половина од нашиот живот заедно“, но сега изгледа дека се одљубил исто толку брзо како што се заљубил.

Смит и Мардок се сретнаа минатиот септември на настан во неговото лозје во Калифорнија. Тоа беше само еден месец откако Мардок и Џери Хол се разведоа.

Смит е позната како свештена Ен во нејзината волонтерска улога како полициски капелан, што следеше по нејзиното откривање на евангелистичкото христијанство по крајот на нејзиниот прв брак. Таа во минатото рекла дека: „Додека почнав да одам со Бог, работите на светот едноставно ми изгледаа бесмислени“.

Таа го опиша својот однос со Мардок како „дар од Бога… зборувам на јазикот на Руперт. Ги делиме истите верувања“. Таа додаде во интервју минатиот месец: „Во перспектива, тоа не е моето прво родео. Да се дојде до 70 значи да се биде во последното полувреме. Го чекав вистинското време. Пријателите се среќни за мене“.

Смит работеше како дентален хигиеничар по напуштањето на универзитетот, а потоа стана модел, радио новинар и пејачка и текстописец. Таа зборуваше во минатото за „навредливиот“ прв брак со Џон Б Хантингдон, наследник на железницата, кој ја остави на работ на самоубиство и за тоа дека ќе остане бездомник во периодот кога нејзиниот брак заврши.

Таа се сврте кон христијанството и почна да проповеда на улица во Калифорнија, а подоцна се омажи за пејачот на кантри музиката Честер Смит, издавајќи албум со него во 2005 година. Кога тој почина во 2008 година, таа заврши во судска битка со нејзините поќерки за неговото богатство.

Првиот брак на Мардок беше во 1956 година со водителката Патриша Букер, мајката на неговото најстаро дете Пруденс.

Во 1967 година се разведоа и истата година се ожени со новинарката Ана Торв, мајка на Елизабет, Лахлан и Џејмс Мардок.

Нивниот брак заврши во 1999 година, а 17 дена подоцна тој се ожени со Венди Денг, која беше 38 години помлада од него и работеше за неговата ТВ мрежа СТАР. Двојката имаше две ќерки, Грејс и Клои.

Мардок поднесе барање за развод од Денг во 2013 година, а во 2016 година се ожени со Хол, која беше 25 години помлада од него. Тие се разведоа во август 2022 година.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *