Русија со 10 Шахеди ја нападнала Украина, соборени девет од нив

Русија со 10 Шахеди ја нападнала Украина, соборени девет од нив

Руските сили изминатата ноќ ја нападнале Украина со 10 дронови „Шахед-136“ од кои девет биле уништени од украинските воздухопловни сили, соопшти утрово украинскиот Генералштаб.

Се известува дека руските сили синоќа и лансирале девет ракети С-300 врз цивилната инфраструктура во Харков, пренесува Интерфакс Украина.

Во нападот се оштетени приватна куќа и два автомобили, изјави шефот на регионалната воена управа Олег Синегубов.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy