САД ќе се обидат што побргу да ги најдат сите важни делови од соборениот кинески балон

Американската војска соопшти дека ќе се обиде брзо да ги пронајде клучните елементи на кинескиот шпионски балон меѓу остатоците во близина на брегот на Јужна Каролина, откако беше соборен од борбен авион Ф-22.

„Потрагата е во тек. Колку време ќе потрае останува да се утврди“, изјави за новинарите висок претставник на американската одбрана, додавајќи дека остатоците се во релативно плитки води.

Висок воен функционер рече дека очекува дека повторното составување на балонот нема да трае со недели или месеци, туку ќе биде релативно брзо.

Безбедносните експерти рекоа дека кинескиот лет на наводно набљудувачкиот балон над Соединетите држави се чини дека сигнализира поагресивна тактика за шпионажа отколку потпирање на сателити и крадење индустриски и одбранбени тајни.

И Соединетите Американски Држави и Кина со децении користат сателити за набљудување за да се следат едни со други од воздух.

„На некој начин, тоа е повеќе аматерски“, рече поранешниот советник за национална безбедност на Белата куќа, Џон Болтон. „Дали камерите на нивните сателити немаат доволно висока резолуција за да мора да испратат балон?

Вестите околу балонот доаѓаат додека Кина ги зајакнува своите воени способности и го предизвикуваат американското воено присуство во Пацификот. Соединетите Држави исто така веруваат дека Пекинг се обидува да добие комерцијални информации и да земе информации од американските компании.

Кина соопшти дека балонот имал цивилна, метеоролошка и научна намена и залутал во воздушниот простор на САД, обвинувајќи ги американските политичари и медиумите дека ја искористуваат ситуацијата за да ја дискредитираат Кина.

Претходно тие ги отфрлија обвинувањата за шпионажа и оценија дека САД имаат менталитет на Студената војна и ја засилуваат кинеската закана.

Балонот откриен оваа недела изгледаше намерно провокативен, рече Дин Ченг, виш советник на кинеската програма во Американскиот институт за мир.

Мајк Раунд, републикански член на Комитетот за вооружени служби на американскиот Сенат, изјави за Фокс њуз дека би било добра идеја повторно да се состави балонот за да се види „дали навистина имал намера да собира податоци или да ги тестира нашите способности за одговор“.

Ендрју Антонио, ко-основач на стартапот за балони за високи височини, Urban Sky, рече дека струите на ветерот од кои зависат балоните на голема височина за да се движат на долги патувања се најмалку поволни во зима, што укажува на тоа дека намерите на Кина можеби не биле да таргетираат конкретно место во Соединетите држави.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *